Ziua Internațională a discului de vinil
![](https://blogbjc.bjc.ro/wp-content/uploads/2024/04/20-aprilie.jpg)
Credem că nu există casă sau familie care să nu fi avut, la un moment dat, un pick-up şi o colecţie de discuri. Pe lângă nostalgia pe care discul de vinil o evocă, mai ales în rândul celor care au trăit perioada de glorie asociată cu această modalitate de redare a muzicii, tot mai mulți tineri au devenit colecționari de viniluri. Din 2007, a treia sâmbătă din luna aprilie este dedicată vinilului, fiindZiua Internațională a discului de vinil, iar din 2011 această zi este sărbătorită și în România.