Supraabundență informațională, supraîncărcare cognitivă, fast-food cultural și data smog
![](https://blogbjc.bjc.ro/wp-content/uploads/2024/06/Supraabundenta-informationala_supraincarcare-cognitiva_fast-food.jpg)
În era informației și a hipercomunicării globalizate în care trăim, se poate constata cu ușurință că avem parte de o supraabundență de informații, un exces de cuvinte, date și imagini atotprezente în ambientul vieții cotidiene. Sub asediul informațiilor, al consumerismului, al fast-food-ului cultural și a suprastimulării senzoriale, devine imposibilă reflecția de sine, disponibilitatea pentru contemplație, viața lăuntrică și expansiunea conștiinței.